انواع مام و اسپری و تفاوت آن ها

تاریخ درج: 1398/01/18
انواع مام ها و اسپری ها برای جلوگیری از عرق کردن و بوی بد بدن در داروخانه ها و فروشگاه ها به فروش می رسند و ممکن است مشتری های این محصولات، درباره خرید آنها کمی سردرگم شوند و تفاوت دقیق بین مام های صابونی - جامد یا انواع مایع و اسپری ها را ندانند. 
 
- تفاوت
اول از همه باید بدانید که چه تفاوتی بین این دو کلمه وجود دارد. دئودورانت ( deodorant )؛ باعث کاهش باکتری های سطح پوست (باکتری های مولد بو) می شود و از این طریق، ایجاد بوی بد را کاهش می دهد، اما ضد عرق ها ( antiperspirant ) ، همان طور که از نامشان هم مشخص است، جلوی عرق کردن را می گیرند و باعث کاهش فعالیت غده های تولید عرق می شوند.
 
- نیاز به هردو
اگر فکر می کنید که نیاز دارید هم یک ضدعرق داشته باشید و هم یک ضد بو، باید در هنگام خرید مام یا اسپری، روی بسته بندی آن را با دقت بررسی کنید و نوعی را که هر دو خصوصیت را دارد، انتخاب کنید، پس در موقع خرید، کلمات deodorant و  antiperspirant را از یاد نبرید.
 
- دلایل برتری دئودورانت به ضدعرق
خیلی از مردم، از خیس شدن زیربغل خود گلایه دارند و اظهار می کنند که این باعث خجالت آنها می شود، خب در چنین شرایطی استفاده از یک ضدعرق می تواند تا حدودی جلوی عرق کردن آنها را بگیرید، اما باید بدانید که به 2 دلیل، دئودورانت ها بهتر از ضدعرق ها هستند:
1. ضدعرق ها دارای آلومینیوم هستند که جلوی عرق کردن را بگیرند و غده های عرقی را مسدود کنند، اما باعث زرد شدن لباس می شوند.
2. محلی که به آن ضدعرق می زنید، خشک می ماند اما ممکن است بدن جای دیگری را برای دفع عرق انتخاب کند و مثلا پوست بدنتان بیشتر عرق کند.
- آیا با قواعد انتخاب عطر بر اساس جنسیت آشنا هستید ؟
 
- انواع دئودورانت و ضدعرق

1. مایع - رولی: 
این نوع از مام ها، حالت مایع دارند و معمولا بی رنگ هستند، اما می تواند باعث ایجاد احساس خیس و مرطوب شدن پوست را ایجاد کند که برای خیلی ها خوشایند نیست.
 
2. استیکی - جامد:
 این نوع از مام ها کاملا پوست را خشک می کنند و معمولا حاوی مواد تسکین دهنده و ضد حساسیت می باشند، اما بیشتر دارای رنگ سفید هستند که محال است روی لباستان ایجاد حالت گچی نکنند.
 
3. اسپری ها: 
این نوع از دئودورانت ها یا ضد عرق ها، خیلی زود روی پوست خشک می شوند و معمولا مدت طولانی تری باعث جلوگیری از بو و عرق کردن، می شوند، اما قیمتشان هم بیشتر است. اسپری ها، نیمی از فروش کل ضدعرق و دئودورانت در تمام دنیا را به خود اختصاص داده اند.
  
- عدم استفاده در شب
اگر به هر دلیل نمی توانید که از مام زدن صرف نظر کنید، توصیه می کنیم که برای دور ماندن از مضرات این محصولات، حداقل شب ها را تعطیل کنید و دور آن را خط بکشید، البته در واقع باید بدانید که نیازی هم ندارید، چون بدن شما شب ها، خیلی کمتر از روز عرق می کند.
 
- پوست خشک و حساس
اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که پوست بسیار خشک و یا حساسی دارید، بهتر است باید در استفاده از مام ها بیشتر دقت کنید و نوع ضد حساسیت آن را خریداری نمایید. این محصولات می توانند خشکی پوست را بسیار افزایش دهند و همچنین باعث تحریک و التهاب شدید در آن شوند.
 
-پوست حساس
ضمن اینکه هم افراد دارای پوست حساس و هم دیگران، بهتر است تا چند ساعت بعد از اصلاح موهای زائد زیر بغل، مام یا اسپری استفاده نکنند تا پوستشان کاملا تسکین یابد، همان طور که می دانید، پوست زیر نازک و حساس است و ممکن است مواد موجود در مام ها، باعث ایجاد حساسیت و قرمزی و حتی سوختگی در پوست زیر بغل شود.
 
منبع:
دسته بندی: آرایشگاه مردانه
اشتراگ گذاری در شبکه های اجتماعی :